TOPLU TAŞIMADA HES KODU UYGULAMASI DÖNEMİ BAŞLIYOR

15:34
  • 180192

ÖNEMLE DUYURULUR

İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleri ve Sağlık Bakanlığının “ Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ” Hükümleri doğrultusunda Şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde HES kodu sorgulaması yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulamanın hayata geçirilmesi için son tarih 20/11/2020’dir.

HES kodu sorgulaması yapılarak toplu ulaşım araçlarından faydalanmak adına vatandaşlarımız tarafından yapılması gerekenler;

  1. Kişiselleştirilmiş kartı bulunmayan “Malatya kart” sahipleri kartlarına kişiselleştirme işlemi yapmalılardır.
  2. Süresiz HES kodu alınmalıdır.
  3. Alınan HES kodları kişiselleştirilmiş seyahat kartlarına tanımlanmalıdır.

KİŞİSELLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

Kişiselleştirilmemiş (Malatya Kart) Kart sahipleri www.akillibiletim.comwww.motas.com.tr internet sayfalarından gerekli bilgilerini girerek kartlarını kişiye özel hale getirebilirler. Ayrıca MOTAŞ İDARİ BİNA, MERKEZ İSTASYON DURAĞI, MERKEZ ÇİLESİZ DURAĞI, ARAŞTIRMA DURAĞI VE KAPALI ÇARŞI KART DANIŞMA Merkezinde kişiselleştirme işlemlerini yapabilirler. (Bu işlemi yaparken HES kodu alınmış olmalıdır.)

HES KODU NASIL ALINIR

  1. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması içeriğinden süresiz HES kodunuzu alabilirsiniz.
  2. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz.
  3. E-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

HES KODU KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ SEYAHAT KARTLARINA NASIL TANIMLANIR

HES kodlarınızı kişiselleştirilmiş kartlarınıza www.akillibiletim.comwww.motas.com.tr internet sayfalarından veya MOTAŞ İDARİ BİNA,  MERKEZ İSTASYON DURAĞI, MERKEZ ÇİLESİZ DURAĞI, ARAŞTIRMA DURAĞI VE KAPALI ÇARŞI KART DANIŞMA Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmamızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, ondan memnun olduğunuzu varsayacağız.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.